Чому підвищились тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення?

З 01 вересня 2014 року в місті Біла Церква змінився тариф на централізоване водопостачання та водовідведення.Тарифи на комунальні послуги встановлює Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері комунальних послуг (НКРКП) і Національна комісія що здійснює регулювання у сфері енергетики (НКРЕ). Зокрема, вони встановлюють тарифи на електрику, газ, опалення, гаряче та холодне централізоване водопостачання та водовідведення.

 

Основні причини зміни тарифів – це значний ріст цін на електроенергію, тепло і газ, реагенти, матеріали і запчастини, обладнання тощо). Так за період з 2008 року (останній раз встановлювалися економічно обґрунтовані тарифи) вартість електроенергії зросла на 151%, тепла на 212%, газу на 290% і реагентів на 84%.   Така ситуація створює серйозну загрозу для нормального функціонування підприємства, так як не покриваються його фінансові витрати.  Після проведення детального аналізу розрахунків підприємства, поданих підтвердних документів та основних економічних показників  діяльності підприємства, НКРКП приймає рішення про встановлення  тарифу.

 

Процес очистки води та стічних вод дуже енерговитратний: використовується енергоємне обладнання та складні технології: велика кількість потужних насосів, насосні станції. В сумі ці об’єкти споживають близько 1 900000 кВт.год. на місяць. Основними споживачами електроенергії в системі водопідготовки є насосне обладнання першого підйому, яке споживає 75% від загального споживання цеху водоочисних споруд та технологічне насосне обладнання другого підйому – 20%. Для збирання, поетапного транспортування та очищення стічної каналізації задіяні ще більші потужності насосного та компресорного обладнання. Тому, в структурі витрат на централізоване водопостачання та водовідведення витрати на електроенергію є найбільшими і складають понад 35%, а тарифи на електроенергію постійно зростають.

 

Економічно обґрунтовані тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення для населення в місті Біла Церква та регіонах, які обслуговує Водоканал останній раз встановлювалися в 2008 році.  В 2010 році було проведено коригування окремих складових тарифу. Тому останні роки водоканал працював у збиток, оскільки  тарифи, що діяли, покривали лише 62% витрат підприємства. Це означає, що вони були економічно необґрунтованими.

 

З 01 вересня 2014 року для населення, бюджетних установ та інших споживачів буде діяти єдиний тариф: за водопостачання – 4,344 коп./м3(з ПДВ)  та за водовідведення – 8, 652 коп./м3(з ПДВ).Отже разом: 12,996 грн./м3. Нові тарифи, встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, з урахуванням повної собівартості (за виключенням витрат на ремонтні роботи) та не передбачають отримання підприємством прибутку.