Жодних судових прецедентів не існує

Останнім часом склалась доволі непроста ситуація у відносинах  між ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» та правліннями ОСББ «Галактика» та ОСББ «Академіка Кримського, 10». Причина- відмова з боку ОСББ укладати договори з підприємством «БІЛОЦЕРКІВВОДА». Дана ситуація призвела до судових справ.

Здавалось б: два ОСББ, однакова проблема, але різні погляди суддів. Чому так склалися обставини?

1-------1

Як по Закону? Відповідно до Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про питну воду та питне водопостачання», Постанови КМУ № 630 від 21.07.2005 року «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» є підприємством питного водопостачання, основним напрямком діяльності якого є забезпечення споживачів послугами з централізованого водопостачання та водовідведення в необхідних обсягах та відповідної якості. З іншого боку, споживач, що  споживає послуги, повинен оплачувати їх вартість в порядку, визначеному законом та договором.

Але станом на сьогодні судова практика у сфері укладення договорів про надання житлово-комунальних послуг є неоднозначною й дуже цікавою.

Щодо ОСББ «Галактика». Незважаючи на обов’язковість укладення договорів, закріплену Законом України «Про житлово-комунальні послуги», суд по справі № 911/2458/16 відмовив ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» у задоволенні позову до ОСББ «Галактика» про визнання укладеним договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. Підстава –  відмова представника ОСББ «Галактика» від послуг ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА», про що зазначено у рішеннях судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій.

В той же час, при вирішенні справ аналогічної категорії судами встановлено законність вимог виконавця житлово-комунальних послуг про визнання договору укладеним.

Зокрема, Верховним судом України у постанові від 10.10.2012 р. по справі № 6-110цс12 встановлено, що свобода договору не є безмежною. Це означає, що обов’язок споживача житлово-комунальних послуг укласти письмовий договір з виконавцем послуг на основі типового договору є безумовним.

В той самий час, відмова споживача послуг від укладення договору суперечить вимогам Цивільного кодексу України та Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.

Щодо ОСББ «Академіка Кримського, 10». Рішенням Господарського суду Київської області від 02.06.2016 р. у справі № 911/895/16 визнано укладеним договір про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення між ТОВ  «БІЛОЦЕРКІВВОДА» та ОСББ «Академіка Кримського, 10». Рішення не скасоване й набуло законної сили.

Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07.06.2017 р. у справі № 357/3724/17 також обґрунтовано обов’язок ОСББ укладати з виконавцем послуг договір на надання послуг з водопостачання та водовідведення.

Відтак, жодних судових прецедентів не існує, а є різноманітна судова практика, яка у своїй більшості схиляється до того, що укладення договору є обов’язковим.

Наразі мешканці ОСББ «Галактика» залишаться без води та каналізації, а це  160 квартир! XXI століття. Ми хочемо жити в сучасній, європейській, розвинутій країні….Завіса.