Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»- новації в обліку комунальних послуг

Новий закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вступив у дію. Він передбачає, що розрахунок за спожиті послуги буде виходити з того, скільки спожив тепла та води конкретний будинок. І визначати це будуть саме за показаннями загальнобудинкових лічильників, які є обов’язковими для встановлення в кожному будинку.

Відповідно до статті 10 Закону, обсяг відповідної комунальної послуги, визначений за допомогою вузла комерційного обліку, розподіляється між усіма споживачами з урахуванням показань вузлів розподільного обліку, а саме наших з вами квартирних водолічильників.

За даними Державної служби статистики, станом на 1 січня 2018 року в Україні 10 328 292 квартири обладнані водопроводом.

Станом на травень 2018 року в Україні до централізованого водопостачання підключено 133 990 будинків, з яких оснащені приладами обліку 33 202 будинки (24,8 %). Такий надзвичайно низький рівень оснащеності будинків вузлами обліку холодного водопостачання призводить до значного зниження ефективності заходів, спрямованих на економію паливно-енергетичних ресурсів, а також заходів з енергозбереження, що впливає й на тарифоутворення.

Згідно п.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов’язаний забезпечувати цілісність засобів обліку комунальних послуг та не втручатися в їх роботу та щомісяця передавати показники квартирних лічильників.

14-06-_03(1)

Однак управителі/власники багатоквартирних будинків,  утримують прилади обліку в неналежному стані. Це призвело до того, що більшість засобів вимірювальної техніки житлових будинків у не працездатному стані.  Так, в Білій Церкві, з 719 загальнобудинкових лічильників, які рахуються на балансі житлово-експлуатаційних контор № 1, 6, 7, в працездатному стані знаходяться лише 223 лічильників (31%), а інші потребують повірки або заміни. Всупереч цьому, керівники житлово-експлуатаційними конторами, як балансоутримувачі багатоквартирних будинків,  заперечують факт перебування на їх балансі зазначених засобів обліку холодного водопостачання. Хоча фактично засоби обліку є в наявності, і там, де в справному стані, використовуються для обліку спожитих послуг.

ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» провело дослідження обсягів  використання водопостачання в будинках після встановлення вузлів комерційного (будинкового) обліку. Для мешканців будинків результати невтішні- різниця між показниками вузла комерційного  обліку і сумою показників квартирних (розподільчих) лічильників сягає від 10% до 50%!  Різницю (на підставі вимог Закону)доведеться розподіляти між всіма мешканцям. Для прикладу: якщо будинковий лічильник на воду покаже, що всі мешканці спожили 1000 м3 води, а сума всіх показників квартирних лічильників становить 500 м3, різницю в 500м3 розділять між всіма квартирами. На даний час Законодавець визначається з алгоритмом такого розподілу.

Підприємство  «БІЛОЦЕРКІВВОДА» з’ясувало, що будинки, які належать до ОСББ,ЖБК, ТВК, і де мешканці будинку являються співвласниками будинку (спільного майна) більш відповідально відносяться до утримання внутрішньобудинкових мереж та контролю за використанням послуг. В таких будинках обсяг нерозподіленої води, різниця між загальнобудинковим лічильником і сумою показників квартирних лічильників, складає не більше 10%. В будинках, які належать до ЖЕКів така різниця сягає до 30-50%.

Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», це європейський досвід, який також спонукає до створення ОСББ, встановлення приладів обліку та відповідальності всіх споживачів. Закон дає мотивацію шукати того, хто краде, визначитися із станом мереж в підвалах, з першими поверхами – хто з них підключений офіційно, а хто ні. Принаймні, це дасть можливість економити чи дізнатись про те, хто в будинку живе за рахунок сусідів. Ми маємо звикати до того, що їм належить не лише квартира, а й будинок.