Вже декілька тижнів вирують пристрасті навколо річки Протока та якості води в Білій Церкві. Отже, що насправді трапилось на р. Протока, хто в цьому винен, кому це потрібно та про те, яка ситуація з питною водою в місті розповідає директор ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» Ольга Бабій.
-Ольго Андріївно, що ж трапилось на р. Протока в дні промивки та дезінфекції мереж?
– Так, у Білій Церкві 20-21 травня пройшла планова профілактична промивка мереж. Хоча така подія відбувається в місті кожен рік, у споживачів залишається багато питань стосовно її доцільності та безпеки для навколишнього середовища. Цей раз також не став виключенням. Цього разу всі обговорюють подію на р. Протоці. Справа в тому, що деякі активісти Білої Церкви стверджують, що після промивки хлорована вода виходить виключно на поверхню та в річку, а не спускається в каналізацію.
У місті дійсно є 6 відкритих випусків: вул. Шолом- Алейхема, вул. Заярська, вул. Академіків Гродзинських, вул. Тімірязєва, Володарське шосе та парк Олександрія. Але споживачі можуть бути спокійні: з них спускається тільки чиста вода! Технологічно перед початком промивки трубопроводи звільняють від чистої води, яка повинна була потрапити до споживача. Ось ця вода і виходить через вищезгадані спуски. Хлорована ж вода після промивки зливається виключно у каналізаційні спуски. Тому дійсно люди можуть бачити вилив, але це звичайна вода, яка тече з крану, так як на помилку підприємство не має права. «БІЛОЦЕРКІВВОДУ» постійно контролює екологічна інспекція, СЄС, прокуратура тощо.
До того ж, вже багато років існує технологія промивки мереж в місті, яка не змінюється та має декілька етапів. Перед тим як почати промивку відключаються насоси, які подають воду на місто. Після цього відкриваються випуски по місту, де стоять засувки для випуску води у каналізацію, щоб звільнити трубопровід від води. Після цього з водоочисних споруд подається хлорована вода у центральні мережі. Тобто, випустивши чисту воду з мереж, їх заповнюють хлорованою водою. У міських трубах вона стоїть протягом 5-6 годин. Далі, по черзі, починають відкривати засувки для спуску води в каналізацію. Спочатку в одному районі… Від цього вода починає колихатися і текти протягом години в ту частину міста, де відкрили спуски. Після цього спуск закривається і відкривається інший. Відповідно вода змінює напрям і тече вже в іншу частину міста. Таким чином, переганяючи воду по водопроводах, прочищаються мережі. Поступово хлор починає виходити з труб. Коли залишається незначна його концентрація, у міський трубопровід подається вже чиста вода. Хлорована вода, якою здійснювалася очистка, зливається лише в каналізацію, звідки вона потрапляє на каналізаційні очисні споруди. Там вона проходить всі етапи очистки і вже безпечна скидається у річку. Такий процес займає 1-2 доби. Хлорована вода з мереж зливається лише в каналізаційні мережи.
-При попередньому обстеженні було виявлено, що скиди відбуваються безпосередньо в річку Протока з підприємств, приватних господарств, які знаходяться в районі р. Протика. Також у нас є інформація про велику кількість незаконних врізок у зливову каналізацію. В межах м. Біла Церква нараховується 21 колектор дощової каналізації та декілька десятків неорганізованих водостоків, по яких у річки Протока і Рось потрапляють талі, дощові та ґрунтові води з усього міста. Дуже небезпечно те, що у ці колектори самовільно підключаються мережі господарсько-побутової каналізації суб’єктів господарювання різних форм власності та громадян міста.
Найбільше проблемним є стан зливової дощової каналізації по вул. Осипенка та вул. Кошеля. Є відповідний протокол позачергового засідання комісії виконавчого комітету Білоцерківської міської ради з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, і прийнято рішення щодо термінової роботи комісії, яка виявлятиме незаконні врізи до каналізаційної мережі.
-Звичайно, що всіх споживачів хвилює якість водопровідної води в Білій Церкві. Пані Ольга, яка якість води в місті і як вона контролюється?
-Контроль за якість води дуже важливий для працівників «БІЛОЦЕРКІВВОДА». За технологією очищення ведеться цілодобове спостереження у виробничій лабораторії якості води. На підприємстві контроль якості води джерела водопостачання здійснюється кожні дві години, а якості води в резервуар чистої води – щогодини. Також проводиться періодичний відбір води на кожному етапі очистки, вода досліджується по 34 показниках відповідно “Плану лабораторно-виробничого контролю хіміко-бактеріологічної лабораторії питної води, розробленого згідно ДСанПіНу 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Стан питної води в місті Біла Церква відповідає всім стандартам та вимогам.
Також для профілактики і покращення якості води 2 рази на рік проводиться та сама промивка мереж міста, про яку ми тільки що розмовляли. Навіщо? Протягом року в них накопичується осади та залишки експлуатації технічних вузлів (іржа тощо), тому для профілактики і покращення якості води потрібно проводити промивку. ЇЇ основна мета — попередження негативного впливу стану водопровідних мереж на якість води
Підприємством «БІЛОЦЕРКІВВОДА» проводиться постійний моніторінг якості води в Білій Церкві. ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» проводить періодичний моніторинг якості води в магістральних трубопроводах міста (2 рази на тиждень). Відбираються проби в визначених точках , всі ці точки розміщені в найбільш віддалених ділянках міста , або ж це тупікові точки. Кількість проб від 10. Якщо проба з відхиленням від нормативу, то проводиться промивка даної ділянки трубопроводу швидкостями та повторно відбираються проби. Найбільш часто спостерігаються відхилення по вул. Гризодубової ,19 та б-р 1-Травня , масив Гайок, Східна,6а, Піщана,5, Клінічна,4, Тімірязева,6,Павліченко,64, Гагаріна,33.
Бували випадки, коли мешканці міста зверталися до диспетчерської служби, зі скаргами на неякісну воду в їхній оселі: колір або запах. В цьому випадку представники нашої лабораторії виїжджають за даним адресом, відбирають воду для аналізу та з’ясовують причину. В основному це трапляється після того, як працівники ЖЕКу або мешканці будинку проводять роботи в будинку або квартирі: перекривають воду, а після проведення робіт забруднена, застояна в мережах вода може з’явитися у сусідів. Після проведення аналізу споживача повідомляють про результати та можливу причину погіршення якості. Лабораторія питної води підприємства виконує відбір проб води за скаргами мешканців будівель, наданими черговому диспетчеру водоканалу, та після усунення поривів, виконання ремонтних робіт на водопровідних мережах міста. Знаходять причину поганої якості, якщо це дійсно так, то після отримання результатів вживаються необхідні заходи. Але основна проблема, зазвичай, це старі внутрішньобудинкові мережи, які вже давно потрібно промивати та замінювати ЖЕКу.
Взагалі, за останні роки, скарги споживачів на якість води суттєво зменшилися. Ми постійно проводимо опитування серед наших споживачів, проводимо аналіз скарг. Ось порівняння за 2015 рік та початок 2017 року:
І наостанок, хочу ще раз сказати всім нашим споживачам: з якістю води в місті все добре, а це все лише політичні інтриги та політичний шантаж від партії «Свобода». Вони при цьому всьому керуються лише своїми інтересами, а ніяк не громади міста.
Якщо у вас виникають сумніви щодо якості водопровідної води, ви можете звернутися у нашу акредитовану хіміко-бактеріологічну лабораторію ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА». Наші фахівці зроблять відбір проби, проведуть аналіз та аналітичну робота, з дотриманням вимог відповідних Державних санітарних норм і правил, та наддадуть вичерпну інформацію про якість води. У разі необхідності звертайтеся за телефон: 30-11-15