Водоканали та енергетики – заручники обставин

Основною складовою у витратах Водоканалів є витрати на оплату спожитої електроенергії. Розглянемо ланцюг надання послуг водопостачання та водовідведення використовуючи як приклад роботу ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» в місті Біла Церква.

Для того, щоб споживач отримав  питну воду необхідно спочатку забрати воду з річки Рось, для цього використовуються потужні насоси, потім вода проходить складний цикл очищення, де також використовується насосне та інше обладнання,  далі очищену воду необхідно подати у водопровідні мережі міста, пройти складним шляхом через усе місто, дійти до кожної домівки, крім цього необхідно подати воду у багатоповерхові будинки, щоб вода була у кожній квартирі. Для забезпечення необхідного тиску щоб подати воду на високі поверхи (необхідну висоту з врахуванням рельєфу місцевості) працюють підвищувальні насосні станції. Те саме відбувається і зі стоками, які по мережам за допомогою насосних каналізаційних станцій надходять на очисні споруди, де проходять багатоступінчасте очищення і знезараження. Для збирання, поетапного транспортування та очищення стічної каналізації задіяні ще більші потужності насосного та компресорного обладнання. Процес  перекачки дуже енерговитратний – це 17 каналізаційних насосних станцій, які працюють цілодобово без перерв!

В сумі всі об’єкти Водоканалу споживають близько 1700000 кВт. год. на місяць. Електроенергія розподіляється наступним чином: забір, очищення та подача води -30 %, водовідведення (перекачка) та очистка стічних вод – 70 %.

Для повноти картини:  на підприємстві експлуатується 20 трансформаторних підстанцій,  53 км кабельних мереж та 474 одиниці електродвигунів на технологічному обладнанні потужністю від 0,75 кВт до високовольтних велетнів, що споживають 800 кВт за годину. Таке обладнання потребує кваліфікованого керування, обслуговування та ремонту, тому в структурі витрат на послуги водопостачання та водовідведення витрати на електроенергію є значними і складають до 35% витрат підприємства. А оскільки ціна на електроенергію для Водоканалів, як юридичних осіб підвищується постійно, у результаті виникає невідповідність між витратами врахованими при встановленні тарифів і реальними витратами Водоканалу на придбання електроенергії. Тільки за останній рік тарифи на електроенергію зросли на  25%. Тому виникає невідповідність діючих тарифів реальній ціні на придбання енергетичних ресурсів. При цьому страждає виробничий ланцюг: водоканал – енергетики, так як основна проблема для водопровідного-каналізаційного господарства  – невідповідність діючих тарифів фактичним витратам  підприємств.

Але не зважаючи на труднощі, за станом на початок квітня підприємство «БІЛОЦЕРКІВВОДА» заборгованості перед енергопостачальною організацією не має.

Untitled-2

Взагалі, причинами виникнення заборгованості за спожиту електроенергію у водоканалів в окремі періоди є несвоєчасне відшкодування  з державного бюджету пільг та субсидій, нарахованих відповідно до Постанови КМУ № 20 від  11.01.2005 р. та несвоєчасне відшкодування  різниці в тарифах, нарахованої відповідно до Постанови КМУ від 04 червня 2015 р. № 375 «Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню».

Довідково:   Борг перед ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» станом на 28.03.2016 р.:

за Постановою КМУ № 375 – 3 092,4 тис. грн.  

за Постановою КМУ № 20   – 1 749,4 тис. грн.

Отже, для вирішення цієї проблеми можна прийти лише через коригування тарифів до рівня економічно обґрунтованих. Лише цей крок дозволить водоканалам та енергетикам вийти з кризи та працювати без боргів.