Без мораторію на штрафні санкції найближчими перспективами водоканалів є банкрутство

Асоціація «Укрводоканалекологія» закликає Верховну Раду терміново розглянути законопроект №2706, щоб запобігти банкрутству підприємств водопостачання та водовідведення. До цього водоканали активно підштовхують постачальники електроенергії, які намагаються у судовому порядку стягнути сотні мільйонів штрафів і пені, що утворилися з вини держави.

Цей проект передбачає введення тимчасового мораторію на стягнення штрафів, пені, штрафних і фінансових санкцій, індексу інфляції і три проценти річних з підприємств, які працювали за зниженими тарифами і не отримували своєчасних субвенцій з держбюджету.

Тривалий час тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення були нижчими ніж собівартість їхнього виробництва і не могли покривати навіть вартість електроенергії. Своє зобов‘язання відшкодовувати різницю в тарифах, пільги та житлові субсидії населенню держава виконувала з великим запізненням. Через це приватні енергокомпанії мали вдосталь підстав вигравати судові справи проти комунальних водоканалів.

Погашення заборгованості з різниці в тарифах за 2012-2013 роки було проведено лише в грудні 2014 року. Станом на 1 січня 2015 року загальна заборгованість різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення сягала 4 млрд. гривень.

Нарахування фінансових і штрафних санкцій на таку суму боргу може сягати до 1 млрд. гривень!

У 2015 році з державного бюджету планується виділення 5,6 млрд. гривень на компенсацію різниці в тарифах водо- і теплопостачальним підприємствам, аби вони розрахувалися відповідно за електроенергію і за газ.

Але навіть отримавши основне тіло боргу, енергетики вимагають в судах сплатити їм усі штрафні санкції. Однак такі виплати не передбачені тарифом на водопостачання і компенсаціями з бюджету. Водночас примусове стягнення цих штрафних санкцій призведе до арешту майна, рахунків, а потім – до штучного банкрутства водоканалів.

Ми закликаємо зупинити примусове стягнення заборгованості, яка виникла не з вини наших підприємств. Зупиніть судових виконавців, які націлилися арештувати майно і кошти водоканалів!

За арештами рахунків можуть прийти колекторські фірми, котрі будуть «вибивати» останні кошти, забуваючи, що без них не буде ні реагентів, ні ремонтів. Якщо це трапиться – одночасно з воєнними діями на Сході Україна буде змушена боротися з нечистотами та епідеміями.

Дозвольте водоканалам працювати і надавати громадянам безперебійні послуги!

logo