Що вплинуло на зростання тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення?

Нажаль, збільшення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення неминуче.  За рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах  енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП),  тарифи зростуть, але в кожному місті рівень зростання буде  різним.

Тарифи на водопостачання та водовідведення напряму залежать від тарифів на електроенергію, а вони зростають практично щомісячно! Наприклад, ціна на електроенергію для підприємств водопостачальників, збільшилася більше ніж на 30 %, а тарифи на воду не змінювались вже більше року. У зв’язку з тим, що електроенергія займає майже  30 % в структурі витрат водоканалів,  зростання ціни на енергоносії спричиняє підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення.

В України, уповноваженим органом, що здійснює встановлення тарифів є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Таким чином, рішення про підвищення тарифів може приймати лише Нацкомісія.

Отже, враховуюче стрімке зростання цін на електроенергію Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Постановою від 12 листопада 2015 року за № 2759  установила нові тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення для абонентів ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА», які буде введено в дію з 01 січня 2016 року. При встановленні цих тарифів було враховано збільшення витрат підприємства лише(!) на придбання електроенергії, вартість якої збільшилася на 33 % порівняно з врахованою в діючих тарифах, тому тариф на централізоване водовідведення виріс тільки на 6,4 %.

Враховуючи підвищення тарифів на енергоносії, реагенти, зростання цін на матеріально-технічні ресурси, то перегляд тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, приведення їх до економічно обґрунтованого рівня, є об’єктивною необхідністю. Але поки що, кориговані (нові)  тарифи, врахували лише ріст цін на енергоносії.

А ось тариф на централізоване водопостачання, підвищився на 24,3%. Цей ріст пов’язаний з перерозподілом витрат в структурі тарифу на централізоване водопостачання, в зв’язку з прийняттям постанови КМУ № 670 від 02.09.2015 р. «Про внесення змін до порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 р. № 869». Дана постанова  припиняє практику застосування єдиного тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення (НКРЕКП у 2014 р.  ввела єдиний тариф для всіх споживачів, яким підприємство подає воду або очищає стоки. До цього часу тарифи формувалися та встановлювалися за групами споживачів).

З 01 січня 2016 року тарифи для споживачів ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» знов будуть встановлені за групами споживачів окремо: для мешканців багатоповерхових будинків, для мешканців приватного сектору, для підприємств та установ, а також окремо для КП «Уманьводоканал» УМР.

ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА»  є постачальником питної води для КП «Уманьводоканал» УМР, тариф на яку раніше формувався відповідно до єдиного підходу формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення. Від тепер «Уманьводоканал»  виділили як окрему категорію споживачів, які купують питну воду з метою її подальшої реалізації своїм споживачам за окремими тарифами на централізоване водопостачання та/або водовідведення. Для таких підприємств визначили  інший підхід до формування тарифів. Тому в структурі витрат на централізоване водопостачання та водовідведення Національною комісією було здійснено перерозподіл витрат,а також було враховано збільшення вартості електроенергії.

Поки що решта статей витрат у структурі тарифу залишились без змін, і це незважаючи на зменшення обсягу споживання послуг на 10 %, збільшення витрат на придбання реагентів на 80%, збільшення розміру мінімальної заробітної плати на 13 %, збільшення розміру вартості матеріалів для виробництва на 50 %.

Завантажити (PDF, 250KB)

Отже, нові тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення для абонентів ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА», будуть введені в дію з 01 січня 2016 року.

Що і скільки коштуватиме для споживача?

Централізоване водопостачання та водовідведення
Статті витрат Тариф з 01.01.2016 р.,% Тариф з 01.01.2016 р., грн./м³
Електроенергія 24,5 2,98
Заробітна плата (оплата праці – 677 осіб) 31,4 3,82
Єдиний соціальний внесок (відрахування до пенсійного фонду, соцстрахування, військовий збір) 11,9 1,45
Амортизація (витрати на здійснення реконструкцій-13%, виготовлення проектної документації-1,8%, витрати на засоби вимірювальної техніки -1,8%) 16,6 2,03
Реагенти (Полвак-40, перманганат натрію, флокулянт, сульфаталюмінію) 3,0 0,37
Підкачка води 1,7 0,21
Інші витрати (теплоенергія – 1,0%, газ -1,0%, пальне для автотранспорту –  1,7%, податки і збори – 1,0%, витрати на охорону праці – 0,5%,  інші виробничі витрати – 5,7 %) 10,9 1,33
Вартість централізованого водопостачання за відповідним тарифом, грн. 100,0 12,17
ПДВ 20% 2,43 грн.
Разом 14,60 грн.

З чого складається тариф на централізоване водопостачання та водовідведення?

Білоцерківвода флаер