«БІЛОЦЕРКІВВОДА»: робить крок на зустріч підприємцям

Часто почали з`являтися звернення від підприємців Білої Церкви, щодо суворих вимог  водоканалу в контролі  за якістю стічних вод, які зливаються в централізовану каналізацію міста. Тому підприємство «БІЛОЦЕРКІВВОДА» вирішило піти на зустріч підприємцям.

Підприємство «БІЛОЦЕРКІВВОДА»  звернулося до  Державного підприємства  Науково-дослідного та конструкторсько-технологічного інституту міського господарства з проханням аналізувати та надати рекомендації щодо корегування  «Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Біла Церква».

лист Кравченко

За останні роки, завдяки більш широкому запровадженню обліку води, суттєво зменшилися обсяги господарсько-побутових стічних вод, а відтак й склад та концентрації  забруднень в їх суміші з промисловими стічними водами.

Тому в Білій Церкві, як і в більшості міст України, простежується зміна характеру та концентрації забруднень у стічних водах, що надходять на споруди біологічної очистки.  Особливо це стосується підвищенню вмісту в стічній воді органічних забруднень, які не підлягають біологічному окисненню,амонійного азоту, фосфатів та  загального заліза.

Це пов’язано з використання в побуті та різних галузях промисловості широкого спектру сучасних синтетичних миючих засобів та інших хімічних речовин, запровадження нових виробництв з використанням раніше невідомих реагентів, що призвело до появи в стічних водах нових типів хімічних сполук.

В той же час існуючі технологічні процеси очищення стічних вод на каналізаційних очисних споруд, які побудовані 1972 році минулого сторіччя,  не розраховані на сучасні хімічні речовини та на надходження стоків з такими концентраціями забруднень.

Ще досі залишається проблемне питання: встановлення локальних очисних споруд на підприємствах.

Практично всі виробництва в Європі та інших розвинутих країнах світу мають в своєму складі локальні очисні споруди (ЛОС), на яких в одних випадках якість стічної води доводиться до вимог її приймання до систем централізованого водовідведення чи скиду безпосередньо до природних водоймищ, а в інших стічна вода очищується до якості води технічної та повертається у виробничі процеси.

Нажаль сьогодні в Україні це далеко не так. Старі локальні очисні споруди або вийшли з ладу, або не відповідають сучасним вимогам,  або їх немає взагалі на підприємстві, а приватні власники в гонитві за надприбутками не бажають витрачати кошти на будівництво чи реконструкцію таких об’єктів.

За цих умов до систем централізованого водовідведення та очищення стічних вод часто-густо скидаються промислові стоки, які виводять з ладу мережі та споруди очищення стічних вод. Особливо від таких скидів потерпає стадія біологічного очищення. Токсичні стоки призводять до загибелі мікроорганізмів – очищувачів, і до водоймищ протягом тривалого часу надходять не достатньо очищені стічні води, що наносить суттєву шкоду як природі, так і здоров’ю людини.

Що стосується значень допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин в стічних водах підприємств, які скидаються до загальноміської мережі, то провівши аналіз роботи каналізаційних-очисних споруд ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» вирішело, що можливо внести наступні корективи:

– послабити вимоги до відхилення рН від встановленого нормативу до Δ=1 (п.9.2.2) замість Δ=0,5-1.

– для сульфатів зменшити допустиму концентрацію, встановивши допустимі концентрації (ДК)  на рівні 150-180 мг/дм3.

– для СПАР збільшити допустиму концентрацію, встановивши ДК на рівні 1,0 мг/дм3.

– для фосфатів (за РО43+) збільшити допустиму концентрацію, встановивши ДК на рівні 6-6,5 мг/дм3.

Інші показники повинні лишатися на рівнях, що встановлені діючими Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Біла Церква.