Що очікує на каналізаційні очисні споруди Білої Церкви?

Здавалося б навіщо витрачати кошти на реконструкції мереж та споруд: працює водоканал сьогодні та й добре (хоча саме так й було на комунальному підприємстві). Але не все так просто як вважається. Термін експлуатації  споруд біля 50 років. Споруди білоцерківського водоканалу працюють вже 45 років без зупину і це враховуючи, що стоки, які поступають на каналізаційні очисні споруди, за цей час істотно змінилися. Те, що зараз скидають й підприємства, й населення в каналізацію, геть несхоже на те, на що розраховували при проектуванні та будівництві споруд в 1964-1971 рр. Тому не складно порахувати, що залишилося їм працювати зовсім  не довго. Якщо одного дня каналізаційні очисні споруди все ж таки не витримають і зупиняться, то місто залишиться не лише без каналізації, а й без води. Це призведе до екологічної катастрофи.

Щоб уникнути зупинки споруд концесіонер ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» робить все для того, щоб уникнути катастрофи. За майже 3 років роботи  водоканалу в концесії  зроблено великий обсяг роботи  для поліпшення якості послуг, що надаються споживачам підприємством.  На водоочисних спорудах:  частково замінено старе обладнання на нове, в перше в Україні впроваджено новий сучасний реагент для очистки річкової води – перманганат натрію, виконано технічне переоснащення реагентного господарства, перезавантаженні   діючи фільтри, виконано ремонт будівель та споруд, переоснащено хіміко – бактеріологічну лабораторію питної води, розроблено проектну документацію для подальших реконструкцій.  Проведення цих  робіт дозволило зекономити використання електроенергії, коагулянту на 25%, покращити якість питної води для міста.

Крім того, розроблено велику кількість проектів по реконструкції каналізаційних насосних станцій, проведено заміну обладнання та реконструкції мереж міста, які й надалі тривають, відремонтовано 84 водопровідних та 64 каналізаційних колодязя, замінено 210 одиниць запірної арматури.

Не залишили без уваги й каналізаційні очисні споруди. За час роботи концесіонера  на КОС відновлено технічну документацію та проведено необхідні інженерно – геодезичні та геологічні вишукування, розроблено проект реконструкції  ІІ- ї  черги КОС з новим будівництвом окремих будівель та споруд, проведено ремонт обладнання, ремонт та переоснащення хіміко – технологічної лабораторії стічних вод, встановлено твердо – паливні котли , проведено ремонт 3-х біологічних ставків та їх очищення, проведено очистку дренажної системи полів для зневоднення осаду, частково відмовилися від  старого енергоємного обладнання: замінено насосний агрегат на новий та економічний.

Робіт проведено дуже багато, коштів витрачено також. Але основною проблемою залишається реконструкція ІІ – ї черги каналізаційних очисних споруд, так як  на меті у підприємства  «БІЛОЦЕРКІВВОДА» є доведення якості стічних вод після очищення, що скидаються у р. Рось до відповідності сучасним вимогам Європейського союзу та скорочення споживання електроенергії за рахунок застосування сучасного та менш енергоємного технологічного обладнання. А все це, на жаль, не можливо здійснити без проведення реконструкцій.

На каналізаційних очисних споруд існує ряд екологічних та експлуатаційних проблем, які потрібно вирішити як можна швидше:

Екологічні проблеми:

– відсутність резерву потужності через непрацюючу ІІ- гу чергу очисних споруд, що в свою чергу може призвести до несприятливих наслідків та забруднення навколишнього середовища у разі зупинки очисних споруд міста;

– скидання споживачами у міську мережу каналізації стічних вод, в яких концентрація забруднюючих речовин перевищує нормативи гранично – допустимих концентрації (ГДК) для систем господарсько-побутової каналізації.

Експлуатаційні проблеми:

– замортизоване технологічне обладнання, переважна більшість якого введена в експлуатацію в 1971 році;

– висока енергоємність технологічного обладнання та неефективні режими роботи технологічного обладнання;

– відсутність резерву потужності через непрацюючу ІІ- гу чергу очисних споруд, що призводить до відсутності можливості проведення капітального ремонту будівель та споруд каналізаційних очисних споруд.

Отже, саме тому підприємство  «БІЛОЦЕРКІВВОДА» вирішило скористатися  недорогими міжнародними інвестиціями для реконструкції каналізаційних очисних споруд м. Біла Церква.

Даний проект передбачає здійснення реконструкції та модернізації  систем водопостачання та водовідведення, гарантується забезпечення європейського рівня екологічної безпеки, досягнення повної відповідності національним нормам щодо очищення стоків та скиду їх до водних об’єктів, приведення системи очистки та подачі споживачам питної води до європейських стандартів.

Ось таке виглядають 45-річні каналізаційні очисні споруди сьогодні:

7

5 4

Очікуваний ефект після реконструкції:

Після впровадження проекту знизиться  щорічний обсяг споживання електроенергії  на 2,9 млн. кВт*год., скоротиться споживання покупної електричної енергії   на  3,65 млн. кВт*год., за рахунок впровадження системи отримання біогазу з осадів стічних вод,знизяться витрати на ліквідацію наслідків аварій на понад 650 тис. грн. щороку.

А ось так будуть виглядати нові сучасні  після реконструкції:

8                 1 2            3

Крім того, проектом передбачено впровадження системи отримання біогазу з осаду стічних вод каналізаційних очисних споруд. Один з  інноваційних напрямів енергозбереження у світі – використання біологічних видів енергії. На каналізаційних очисних спорудах м. Біла Церква планується застосувати технологію анаеробного (метанового) зброджування осаду для отримання біогазу. Це також дозволить  використовувати біогаз для отримання електричної та теплової енергії , відмовитися  від діючих полів фільтрації осаду стічних вод,зменшити  витрати на утилізацію осаду стічних вод, знезаражувати осад за рахунок високих температур в технологічному процесі, подальше використання знезараженого осаду в сільському господарстві, повністю виключити негативний вплив  на навколишнє середовище.

Не можливо щось змінити на краще без інвестицій, а сьогодні  найкращим варіантом є скористатися  недорогими міжнародними інвестиціями, для того, щоб місто могло уникнути катастрофи в майбутньому. До того ж, це дозволить через 3-5 років стабілізувати зростання тарифів завдяки економії на підприємстві.