«БІЛОЦЕРКІВВОДА» отримає міжнародні інвестиції

Водоканал в Білій  Церкві вже давно потребує оновлення, а якщо не зважати на проблеми, то незабаром це може призвести до екологічних і економічних проблем. Але ситуацію можна виправити: скориставшись  недорогими міжнародними інвестиціями.

З 2004 року Україна розпочала співпрацю з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ), направлену на отримання можливості залучення в економіку України довгострокових фінансових ресурсів банку для реалізації важливих інфраструктурних, енергетичних, природоохоронних та інших інвестиційних проектів загальнодержавного значення.

Потреба в залученні іноземних інвестицій  для водоканалу з`явилась вже давно.  Необхідність розвитку  підприємства посилюється в зв’язку із загальним високим рівнем енергоспоживання у секторі водопостачання та водовідведення: застаріле потужне енергоємне обладнання потребує великих затрат щомісяця лише тільки на електроенергію. Згідно з попередніми оцінками, інтенсивність енергоспоживання в Україні – одна з найвищих в регіоні: електроенергія для юридичних осіб зростає на  5-7 %  приблизно раз на два місяці. До того ж, «БІЛОЦЕРКІВВОДА» левову частку споживачів якого становить населення, за електроенергію мусить платити за вищими тарифами, ніж фізичні особи  й купувати електроенергію по цінам для юридичних осіб.

Протягом майже 3 років роботи концесіонер вже виконав низку заходів, щоб якомога зменшити витрати на електроенергію, витрати вдалося скоротити на 15%, але цього не достатньо.  Процес підйому та перекачки води дуже енерговитратний, а більшість об’єктів з застарілим обладнанням. А установки працюють цілодобово без перерв! В сумі об’єкти споживають близько 1 700 000 кВт. год. на місяць. Основними споживачами електроенергії в системі водопідготовки є насосне обладнання першого підйому, технологічно-насосне обладнання другого підйому. А для збирання , поетапного транспортування та очищення стічної каналізації задіяні ще більші потужності насосного та компресорного обладнання.

Підприємство «БІЛОЦЕРКІВВОДА» підготувало та подало всі необхідні документи для прийняття участі в спільному з Європейським інвестиційним банком проекті «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України». Недорогі іноземні інвестиції можуть врятувати місто.  Проект передбачає  ряд заходів, які сприятимуть економії електроенергії, підвищенню якості послуг, що надаються споживачам. А до того ж, спрямований  на  покращення соціального та екологічного стану міста.

Рішення про залучення інвестицій було прийнято для того, щоб удосконалити системи водопостачання та водовідведення, в Білій Церкві та  привести їх до європейських норм. Це дасть можливість покращити якість послуг та поліпшити охорону довкілля. А також з метою покращення стану комунального майна, а саме мереж та об’єктів водопостачання та водовідведення.  Тому прийняття участі «БІЛОЦЕРКІВВОДА» у спільному з Європейським інвестиційним банком проекті шляхом впровадження проекту «Комплексна модернізація систем водопостачання та водовідведення в м. Біла Церква» є необхідним.

Дешеві іноземні кошти – мрія кожного водоканалу України. Але не кожен водоканал має змогу прийняти участь у спільному з ЄІБ  проекті . Для того, щоб прийняти участь в даному проекті потрібно виготовити та надати велику кількість документації необхідної для участі. «БІЛОЦЕРКІВВОДА» пощастило прийняти участь в проекті, лише завдяки наполегливій роботі в підготовці до проекту та наявним напрацюванням.  За 2 роки  підприємство  «БІЛОЦЕРКІВВОДА» розробило й виготовило унікальну електронну карту мереж міста. Створення карти мереж дозволило виявити дійсний стан мереж міста, нанести нові траси. Перевага карти мереж ще й в тому, що вона дала можливість мати чітке уявлення про стан мереж, допомогла виявити більш проблемні ділянки мереж  для першочергової заміни.

Крім того, «БІЛОЦЕРКІВВОДА» за 2 роки  виготовило  30 проектів, виконало 12 геологічних вишукувань  та 45 топографо-геодезичних робіт; провело 14 реконструкцій об`єктів та 5 інструментальних обстежень, тобто більшість документації довелося створити як то кажуть з «0», так як на комунальному водоканалі її не було. На виготовлення документації ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» витратило 1.100.000 грн.

Ще одна важлива деталь, підприємства «БІЛОЦЕРКІВВОДА»  перше серед водоканалів України, впроваджує систему менеджменту якості (СМЯ) відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 9001:2008. Це теж необхідна складова для отримання іноземних інвестицій.

Особливо в важкому стані знаходиться  каналізаційна система Білої Церкви.  Система водовідведення міста є комплексом складних наземних і підземних споруд і комунікацій: мережі, колектори, каналізаційні насосні станції, очисні споруди.

Каналізаційні очисні споруди призначені для очищення стічних вод від населення та промислових підприємств міста.  ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» прийняло в управління водоканал зі зношеними та застарілими виробничими потужностями, які вже давно вимагають оновлення та модернізації до сучасного європейського рівня. Та це й не дивно: каналізаційні споруди Білої Церкви працюють без зупину вже 45 років! За весь цей час не проводилось жодних робіт для поліпшення їх стану. Тому зрозуміло, що їхній  експлуатаційний строк вже закінчився.

1    2

3     4

«Реконструкція каналізаційних очисних споруд – один з наших пріоритетів. Не зважаючи на те, що більшість споживачів не звертають увагу на роботу каналізації, це один з найважливіших об’єктів у місті. Справне і надійне його функціонування – це наша екологічна безпека та, врешті решт, безперебійне забезпечення міста водою,» – розказує директор ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» Ольга Бабій. – Тому я дуже вдячна своєму колективу за титанічний труд по підготовці  до участі у спільному з Європейським інвестиційним банком проекті. В цей проект вкладено багато праці та зусиль технічної, фінансової та юридичної служб «БІЛОЦЕРКІВВОДА».

В межах даного проекту буде здійснюватися реконструкція та модернізація систем водопостачання та водовідведення, гарантується забезпечення європейського рівня екологічної безпеки, досягнення повної відповідності національним нормам щодо очищення стоків та скиду їх до водних об’єктів, приведення системи очистки та подачі споживачам питної води до європейських стандартів.