Безгосподарне господарювання

Протягом липня – серпня 2015 року на річках та водосховищах басейну річки Рось спостерігається посушливий період. Водогосподарська обстановка на руслових родовищах вражає своєю негативною тенденцією: систематичне падіння рівня води до позначок, нижчих від проектно допустимих показників, значне зменшення обсягів санітарних витрат води порівняно із розрахунковими, погіршення якості води на водозаборах питного водопостачання.

Якість річкової води в Білоцерківському верхньому водосховищі (річка Рось) різко погіршилася за останній місяць. Причина такої ситуації: спекотна погода призвела до маловодності, а  дощі призвели до осідання зелених водоростей в нижні шари водосховища. Крім того, не більш важливим фактором є низькі рівні (маловодність) в басейні Білоцерківського верхнього водосховища р. Рось, це зумовлює низьку якість забірної води

Кожен із вказаних факторів, окремо чи разом,  а сукупно вони є чи не найголовнішою причиною того, що споживачі зрештою відчувають присмак і запах водопровідної води, яка споживається із мереж централізованого водопостачання.

Звісно, об’єктивними причинами вказаних проблем є природні температурні умови, спека, відсутність опадів, інтенсивний розвиток синьо-зелених водоростей.

IMG_20150730_151857

Але не лише природа позначається на стані води, яка використовується як джерело водопостачання населення. Безвідповідальне ставлення окремих підприємців до якості утворюваних ними стоків, свідоме та умисне порушення ними правил очищення стічних вод, ігнорування норм і приписів щодо якості стічних вод – безпосередня причина забруднення водойм стічними водами. І тим більший ступінь цинізму таких порушників, чим більша їх показова активність, спрямована на перешкоджання господарській діяльності підприємств, які експлуатують водоочисні споруди.

Ігнорувати проблему стану водойм басейну річки Рось неможливо. З метою вживання заходів по поліпшенню ситуації та доведенню водойм до нормального стану, при Басейновому управлінні водних ресурсів річки Рось Державного агентства водних ресурсів України було створено Міжвідомчу комісію по узгодженню режимів роботи водосховищ і управлінню водними ресурсами у басейні р. Рось. До складу комісії увійшли начальник БУВР П.О. Бабій, посадові особи БУВР, територіальних органів Держводагентства, місцевих органів екології та охорони рибних ресурсів, сільські та міські голови, представники водоканалів, у тому числі – представники ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА». Директор, технічний директор та начальник водоочисних споруд ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» беруть активну участь у роботі комісії та присутні на кожному її засіданні.

Тенденція обговорювання існуючих проблем без подальшого вжиття активних заходів щодо їх вирішення не влаштовує підприємство  «БІЛОЦЕРКІВВОДА»  як суб’єкта, який здійснює водозабір із одного з найбільших водосховищ області та обслуговує потреби споживачів кількасот тисячного міста. Тому представники водоканалу запропонували ряд конкретних заходів по усуненню передумов екологічної катастрофи та нормалізації стану водойм області: недопущення зменшення рівня Білоцерківського верхнього водосховища порівняно з існуючим рівнем, негайне створення комісії з метою виїзду на водосховища області та їх безпосереднього обстеження на предмет дотримання встановленого режиму їх експлуатації, у випадку виявлення порушень – негайне вжиття заходів щодо регулювання рівнів окремих водосховищ з метою комплексного вирішення проблеми падіння рівня води у водосховищах басейну річки Рось, вжиття безкомпромісних заходів по боротьбі із незаконним створенням рибних ставків, запруд і заплав приватними власниками, підготовка звернень до центральних і місцевих органів виконавчої влади щодо виділення коштів для фінансування проектування автоматизації та диспетчеризації гідротехнічних споруд, розміщених в басейні річки Рось, встановлення рівнемірів, які в режимі он-лайн передаватимуть дані до центрального диспетчерського пункту, який доцільно було б розмістити на базі БУВР, а також залучення у випадку необхідності акредитованої професійної лабораторії нашого підприємства до проведення аналізів якості води водосховищ басейну.

При цьому, як виявилося, за інформацією начальника БУВР П.О. Бабія, на території області все-таки експлуатуються декілька водосховищ, яких не торкнулася загальна проблема у зв’язку з тим, що вони ігнорують режим використання водосховищ і утримують високий рівень води, який, вочевидь, вигідний приватним суб’єктам, інтересам яких суперечить участь водосховищ у регуляції загального нормального стану водосховищ усього басейну. Вимога про дотримання режиму експлуатації таких водосховищ була направлена БУВР на адресу Шамраївського сільського голови та Тетіївського міського голови. Відповідно про існуючу проблему було повідомлено прокурорів Сквирського і Тетіївського районів.

DSC_1776 DSC_1817

Слід зазначити, що ініціатива підприємства «БІЛОЦЕРКІВВОДА» була підтримана Міжвідомчою комісією, було створено спеціальну виїзну групу у складі заступника начальника БУВР Нечеполюка Л.С., інженера-гідротехніка БУВР Хоменко І.Є., начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Білоцерківської міської ради Кузнєцова Ю.О., завідуючої санітарно-гігієнічною лабораторією Білоцерківського МВЛД ДУ «Київський ОЛЦ ДСЕСУ» Братковської Р.О., а також двох представників ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА».

DSC_1774

4 серпня цього року створена група фахівців здійснила виїзд та обстежила водосховища: Косівське (Володарський район Київської області), Строківське (Попільнянський район Житомирської області), Шамраївське (Білоцерківський район Київської області), Скибинецьке (Тетіївський район Київської області), Тетіївські № 1 та № 3 (м. Тетіїв Київської області), Новоживотівське (Оратівський район Вінницької області). За результатом обстеження виявлено, що на Тетіївських № 1 та № 3, Новоживотівському та Шамраївському водосховищах режим роботи не виконується, а на Скибинецькому – перебуває в режимі розроблення. Виїзною комісією також встановлено, що фактичний рівень води вказаних водосховищ на сьогодні робить можливим скид із них загальним обсягом близько 3,5 млн. м3., що дозволить суттєво поліпшити ситуацію на водосховищах, розташованих нижче за течією р. Рось, та збалансувати загальний стан басейну.

DSC_1811

Процес подальшого дослідження водосховищ області та прийняті рішення невідкладно висвітлюватимуться публічно.